Originální šafrán

Šafrán setý - Crocus sativusJak se zorientovat v cenách šafránu a zejména v nabídkách na internetu

Řada prodejců šafránu na internetu (a to i těch, kteří se specializují na prodej koření) prodává "prostě šafrán", bez toho, aniž by uvedli, o jakou kategorii dle normy ISO se jedná, zda byl testován a z které části světa pochází. Zákazník, který chce koupit opravdu kvalitní šafrán, by se měl ujistit, že šafrán, který kupuje, má pečeť původu a příslušné certifikáty, které dokazují jeho pravost.
Samozřejmě platí, že šafrán s nižší cenou má nižší kvalitu než šafrán s vyšší cenou. Doporučujeme věnovat pozornost označení třídy kvality. Např. "Coupe" nebo třída I podle ISO 3632-2. Každý obchodník, který prodává originální šafrán, který pochází od kvalitního dodavatele, by měl uveřejnit původ a všechny dostupné parametry.
Skutečnost, že je šafrán drahý, je způsobena obtížností jeho pěstování a zpracování, a nikoli tím, přes kolik distribučních článků a obchodních společností prošel. 1 kg kvalitního íránského šafránu stojí přibližně 250.000 až 350.000 Kč - má velmi dobrou kvalitu a je to obvykle prémiový íránský šafrán nebo pravý šafrán z ekologické produkce z Řecka nebo Nového Zélandu. Pokud některý prodejce nabízí 0,5 gram šafránu za 50 Kč, nejedná se o nikterak kvalitní zboží! Za své peníze žádejte kvalitu!
A tak přestože internet nabízí největší cenové výkyvy, pokud chcete koupit kvalitní šafrán, očekávejte cenu okolo 350 Kč za 1 gram.

Test pravosti a kvality šafránu

Když vložíte několik čnělek kvalitního šafránu do studené vody, voda postupně mění barvu na mírně bledě žlutou. Asi po pěti minutách se zabarvení ještě zintenzivní do výrazné zlatavě - žluté barvy. Pokud by se barva vody změnila na silně žlutou barvu, je to znamení, že šafrán byl uměle dobarven. Jestliže se několik čnělek šafránu přelije vroucí vodou budou uvolňovat zlatavě - žlutou barvu, nikoliv však červenou nebo tmavě oranžovou. Pokud se čnělky před tím rozemelou či rozdrtí v keramickém hmoždíři, barvící efekt se tak projeví téměř okamžitě, velmi výrazným nástupem zlatavě - žluté barvy. Chuť šafránu je trochu hořká, ale příjemná a má mírně kořeněnou vůni.

Šafrán - výjimečný dárek pro ty, na kterých vám záleží