Šafrán v kuchyni

Použití šafránu při vaření

List révy zasažený svinutkou

Jsou věci, se kterými se v kuchyni potýkáme s opatrností, váháním, a možná s trochou obav: rozbíjení vejce, výroba omáčky Aioli, převrácení právě vychladlého koláče na talíř... Vaření se šafránem spadá pro mnoho lidí také do této kategorie.

Naučíme vás, že vaření se šafránem může být jednoduché, zábavné a že si jej jistě brzy oblíbíte vy i vaše rodina. Stačí jen trochu teplé vody. Jakmile se šafrán ponoří do vody, celá nádoba se stává parfémovanou.

Namočíte-li suchý, rozdrcený šafrán do horké vody, poměr by měl být jeden šálek vody pro každou 1 čajové lžičky šafránu, můžete tento "tekutý šafrán" uložit do chladničky až na jeden týden. Dvě polévkové lžíce této magické vody se budou rovnat špetce šafránu. Pokud chcete, aby šafránová voda zůstala po dobu delší než týden, nalijte ji do nádoby na tvorbu ledu a zmrazte. Jedna kostka ledu se bude rovnat 1 špetce šafránu.

Šafrán může být v kuchyni použit jako mletý v podobě prášku nebo jako celý, použitím celých čnělek. Pokud plánujete mletý šafrán používat častěji, doporučujeme zakoupení keramického hmoždíře. Je-li vašim cílem vytvořit vizuální zážitek, použijte celé čnělky. Jakmile budete vědět, kolik šafránu budete potřebovat, měli byste nasypat šafránové čnělky na čistý plochý talíř a rozprostřít po ploše talíře dříve, než k nim cokoli přimícháte. Je možné, že najdete nepatrná smítka cizorodých částic, která k nim nepatří, měli byste je vybrat a oddělit. Čištění šafránu je extrémně náročné a jde o ruční práci, proto většinou nikdy nebude bez chyb.

Šafrán můžete použít k přípravě těchto druhů pokrmů:

Polévky
Polévky
Drůbež
Drůbež
Moučníky
Moučníky
Chleba
Chleba
Nápoje
Nápoje

Vyzkoušejte naše recepty